logowanie | rejestracja

KLUB ARKA:

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – Piątek: 9.00 – 17.00

Tel: 33 822 06 25

Adres: Ul. Krasińskiego 17

43-300 Bielsko-Biała

 

Klub Arka: to przede wszystkim miejsce służby naszemu ukochanemu miastu Bielsku-Białej poprzez resocjalizację osób uzależnionych i profilaktykę antyalkoholową, a także miejsce niektórych spotkań Miasta na Górze i biuro wspólnoty.

Historia:

Jednym z trzech filarów wspólnoty Miasto na Górze i naszą misją jest TRZEŹWOŚĆ. Już w 1989 roku w pierwszych latach działania wspólnoty zaczęła działać tzw.Diakonia Bulowicka, której członkowie od 27 lat regularnie jeżdżą do kieliszekSzpitala w Bulowicach i Andrychowie głosząc Chrystusa przebywającym tam ludziom walczącym z chorobą alkoholową. Po kilku latach działania Diakonii Bulowickiej, obserwowaliśmy, że ludzie którzy wychodzą z ośrodka w Bulowicach wracają do Bielska i szukają dla siebie grup, w których mogliby się spotykać i wspierać. Początkowo spotykali się u siebie w domach, ale po czasie inicjatywa tak się rozrosła, że konieczne było znalezienie innego miejsca ich spotkań. Po miesiącach poszukiwań w 1992 roku udało się wynająć lokal przy ul.Rynek 20. Spotykała się tam grupa „Początek Drogi” prowadzona przez Leszka Malinowskiego oraz grupa AA „Krąg”. Miejsce nazwano Klubem ARKA. Klub został poświęcony przez bp Tadeusza Rakoczego i od początku służył jako miejsce wsparcia dla osób borykających się z alkoholizmem. W 2006 Klub Arka przeniósł się na ul.Krasińskiego 17 gdzie funkcjonuje obecnie.

Z inicjatywy Klubu Arka i Diakonii Bulowickiej zrodziła się inicjatywa „Trzeźwi dla Polski”, w ramach której setki osób podejmują deklarację trzeźwości na całe życie lub na określony czas. Celem programu „Trzeźwi dla Polski” jest udzielanie wsparcia osobom z problemem alkoholowym oraz członkom ich rodzin, w podjęciu i wytrwaniu w abstynencji. Drugim celem programu jest propagowanie idei życia w trzeźwości i bez używek – głównie wśród młodzieży. Zarówno sam program, jak i prowadzenie Klubu Arka korzysta ze wsparcia finansowego Wydziału Polityki Społecznej Gminy Bielsko-Biała. Działalność klubu jest otwarta dla wszystkich. Wierzymy w to, że Bóg przez Swojego Syna chce uwalniać ludzi od wszelkich zniewoleń i uzależnień. Pragniemy innym przekazać to, co sami dostaliśmy – dar nowego życia w wolności, trzeźwości, i miłości do Boga i bliźnich.

Co dzieje się w Klubie Arka:

  • Darmowe porady prawne
  • Darmowe porady psychologiczne
  • Porady dotyczące terapii uzależnień alkoholowych
  • Porady dotyczące terapii uzależnień od narkotyków/dopalaczy
  • Mitingi Al-Anon „Motyl”
  • Mitingi A.A. „Krąg”
  • Mitingi „Początek Drogi”
  • Spotkania Anonimowych Żarłoków (AŻ)
  • Warsztaty dot. 12 Kroków Anonimowych Alkoholików
  • Sylwestry AA, Uroczystości Rocznicowe członków AA

W ARCE można też nabyć wartościowe książki i płyty, głównie o tematyce Chrześcijańskiej oraz dotyczące problemów alkoholowych i uzależnień.

Można również wziąć udział w wymianie wartościowych książek: „Wędrująca Książka”. Mamy jedną półkę z książkami do wzięcia za darmo: weź, przeczytaj, podaj dalej :)