logowanie | rejestracja

Marsz dla życia i rodziny

IV Bielski Marsz dla Życia i Rodzinyplakat-marsz

10 czerwca ulicami Bielska-Białej przejdzie IV Marsz dla Życia i Rodziny. Uczestnicy marszu chcą publicznie zamanifestować radość z posiadania rodziny oraz szacunek dla życia. W 2016 roku marsz zgromadził około 2000 osób. Tegoroczne hasło spotkania „Czas na rodzinę!” ma uwrażliwić na to, jak ważne jest budowanie relacji między członkami rodziny poprzez wspólne spędzanie czasu. Często zatracamy się w codziennych zajęciach, nie pamiętając o tym, że czas spożytkowany z bliskimi jest najważniejszą inwestycją w naszym życiu.

Program marszu
Spotkanie rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 14.00 w Katedrze pw. Św.Mikołaja. Następnie o godz. 15.00 z placu przed Katedrą uczestnicy wyruszą kolejno ulicami: Cieszyńską na Rynek, ulicami Rynku zgodnie z kierunkiem ruchu, ul. Podcienie, ul. Wzgórze, przez pl. Bolesława Chrobrego, ul. Zygmunta Krasińskiego, ul. Henryka Sienkiewicza, ul. Juliusza Słowackiego). W dwóch punktach miasta: na placu Chrobrego oraz przy Książnicy Beskidzkiej będą dwa krótkie przystanki ‒ czas na
wysłuchanie osób chcących podzielić się swoim doświadczeniem rodziny, a także na obejrzenie tańca w wykonaniu uczniów szkół Zgromadzenia Córek Bożej Miłości. Uczestnicy marszu otrzymają pamiątkowe drobiazgi: chusty z logiem marszu, wiatraczki, balony, figurki małych „Jasi” ‒ są to modele dziecka w łonie mamy.
Świętujmy we WSPÓLNOCIE
W ramach jubileuszu 25-lecia powstania naszej diecezji chcemy podczas marszu świętować jubileusz wspólnot i ruchów działających na terenie Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Na spotkani pojawią się zatem członkowie poszczególnych grup po to, by wyrazić wdzięczność Bogu za dar działania, a także by zaprezentować swój charyzmat. Swoją obecność potwierdziły m.in. wspólnota Przymierza Rodzin Mamre, Fundacja Światło Nadziei, Neokatechumenat, wspólnota Miasto na Górze, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Akcja Katolicka, wspólnota Miłość i Łaska Chrystusa, Ruch Focolari, Fundacja Serce do Serca, wspólnota „Żarki”, Szkoła Ewangelizacji Cyryl i  Metody oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących Córek Bożej Miłości.

Festyn Rodzinny Caritas
Zaraz po marszu od godz. 16.00 do 20.00 w parku im. J. Słowackiego oraz w kompleksie sportowym Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej poprowadzi Festyn Rodzinny. Wystąpią dzieci i młodzież z zespołu Włóczykije oraz Formacja Tańca Jazzowego JJ. Uczniowie z Zespołu Szkół im. ks. prof. J. Tischnera z Ligoty zaprezentują spektakl słowno-muzyczny Przyjaźń w życiu człowieka. W przerwach między występami ks. Zygmunt Mizia wraz z wolontariuszami Caritas poprowadzą zabawy i konkursy dla całych rodzin. Na scenie zaprezentują się także wojowie z Bielskiej Drużyny Najemnej „Svantevit” z prezentacją historyczną o św. Wojciechu. Spotkanie zwieńczy występ grupy Aslan (około godz. 19.00). Festyn Rodzinny poprowadzi Piotr Mirecki z zespołu Dzień Dobry wraz ze swoją rodziną.  Biorący udział w marszu wojowie z Bielskiej Drużyny Najemnej „Svantevit” przygotują średniowieczną wioskę, będzie malowanie twarzy, możliwość zrobienia sobie zdjęcia z maskotką oraz słodkie niespodzianki ufundowane przez Zakłady Przemysłu Cukierniczego Skawa z Wadowic. Swój sprzęt zaprezentują również: Policja, Straż Pożarna i Służba Maltańska. Parafialne Zespoły Charytatywne zapraszają na domowe ciasto, kawę i herbatę, natomiast Catering Caritas z Lipnika zaprasza na smakołyki z grilla oraz domową grochówkę.

Organizatorzy i patronat
Organizatorami Bielskiego Marszu dla Życia i Rodziny i Festynu Rodzinnego są: Wydział Duszpasterstwa Rodzin, Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej, Rada Ruchów i Stowarzyszeń Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Oba spotkania honorowym patronatem objęli: Ordynariusz Diecezji BielskoŻywieckiej bp Roman Pindel oraz Prezydent Miasta Bielska-Białej Jacek Krywult.

Marsze dla Życia i Rodziny w Polsce
Marsze dla Życia i Rodziny to publiczna manifestacja przywiązania do wartości rodzinnych i szacunku dla życia ludzkiego. Marsze w 2017 roku odbędą się w 140 miejscowościach. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.