logowanie | rejestracja

Świętowanie Wigilii Niedzieli

ŚWIĘTOWANIE WIGILII NIEDZIELI

Jako Chrześcijanie wiemy, że Zmartwychwstanie Chrystusa jest największym wydarzeniem w historii. Wiemy również że Pan Bóg chce żebyśmy świętowali Jego zmartwychwstanie nie tylko raz w roku na Wielkanoc, ale co tydzień – w niedzielę – Dzień Pański! Jest to tak ważne, że nawet jedno z 10 przykazań brzmi: „Pamiętaj, abyś Dzień Święty święcił!”, a więc to nie tylko „dobra rada” czy „pomocna wskazówka” ale przekazanie Boże aby świętować i przeżywać w wyjątkowy sposób niedzielę.

A więc jak dobrze przeżyć niedzielę? Jak świętować niedzielę, tak żeby była ona naprawdę dniem wigilia-niedzieliwyjątkowym? Jak dobrze przygotować się do przeżycia Mszy Świętej? Jak pomóc naszym dzieciom dobrze przeżyć niedzielę i Eucharystię?

W naszej wspólnocie (czerpiąc ze wzoru innych wspólnot Przymierza) postanowiliśmy zainspirować się tradycją Żydowską. Żydzi zaczynali świętować Dzień Święty już wieczorem dnia poprzedniego – po zachodzie słońca. Rozpoczynając dzień od jego wigilii można lepiej się do niego przygotować, nastawić i lepiej go przeżyć.

Zwyczaj Świętowania Wigilii Niedzieli w naszej wspólnocie polega na spotkaniu się w gronie rodziny lub znajomych przy wspólnej sobotniej kolacji. Rozpoczynamy modlitwą i wspólnym śpiewem (propozycja modlitwy w załączniku), następnie czytamy czytania mszalne przewidziane na niedzielą Liturgię, dzielimy się naszymi przemyśleniami i refleksjami z przeczytanych fragmentów. Potem wspólnie jemy kolację i świętujemy.

Takie świętowanie pozwala nam w uroczysty sposób rozpocząć Najważniejszy Dzień Tygodnia, daje nam możliwość wspólnego spędzenia czasu w gronie rodzinnym i wspólnotowym, a przeczytane Słowo Boże już zaczynają w nas pracować i przygotowuje nas do lepszego i pełniejszego przeżycia Niedzielnej Mszy Świętej.

MODLITWA w Wigilię Niedzieli (propozycja)

CZYTANIA NIEDZIELNE